V první polovině dvacátého století, kdy se v průmyslu začalo využívat stále více strojních šroubováku, přestaly šrouby mající hlavu osazenou pouze jednou přímou drážkou vyhovovat.
Správné zasazení šroubováku do drážky zabralo příliš mnoho času, a navíc velmi často docházelo k vyklouznutí šroubováku z drážky a následnému poškození obrobku nebo šroubu samotného.
Řešení přinesla ve 30. letech společnost Phillips Screw Company. Na trh uvedla první typ křížové hlavy – Phillips (označované též PH).
Dnes jsou tímto typem hlavy vybaveny především vruty do sádrokartonu. (Obvykle mají černou barvu.)
Šroubovací nástavce Phillips jsou nabízené v délkách od 25 do 150 mm. Celou jejich nabídku si můžete prohlédnout ZDE.
Boky drážek vrutů Phillips se směrem ke špičce zužují. Kónický tvar usnadňuje vložení špičky šroubováku do drážek. Při utahování vzniká ve směru osy hřídele axiální síla, která působí ve směru osy hřídele a vytlačuje šroubovák z vrutu. Tento efekt byl původně záměrně použit jako omezovač krouticího momentu.
Postupem času se však ukázalo, že především tam, kde je zapotřebí dosáhnout vysokého kroutícího momentu, je tato vlastnost hlavní nevýhodou.
Byl proto vyvinut Pozidriv (označován též PZ). U něj jsou boky drážek rovnoběžné, což axiální sílu eliminuje. Navíc je hlavní kříž doplněn o jeden menší, pootočený o 45°. Usazení šroubováku v drážkách je tak ještě pevnější.
Dnes jsou tímto typem hlavy vybaveny především vruty do dřeva (Obvykle mají zlatou barvu.)
Šroubovací nástavce Pozidriv jsou nabízené v délkách od 25 do 150 mm. Celou jejich nabídku si můžete prohlédnout ZDE.
Je pravda, že k zašroubování a vyšroubování Pozidriv vrutů se dají použít i šroubováky, resp. šroubovací nástavce Phillips. Je ale třeba vzít v úvahu, že zužující se drážky šroubováku nemají správnou oporu v rovnoběžné drážce hlavy vrutu. Mají vůli a nedrží tak pevně, jak by měly. Při vyšším kroutícím momentu se z hlavy vrutu vytlačují a tím sebe i vrut poškozují.
Použití šroubováků, resp. šroubovacích nástavců Pozidriv na zašroubování nebo vyšroubování vrutů Phillips je ještě méně vhodné. Rovnoběžné drážky nástavce nepasují do kónických drážek hlavy vrutu, pro drážky pomocného kříže není v hlavě vrutu prostor žádný. V takovém případě mnozí volí šroubovák alespoň o jednu velikost menší, což však vede k přetěžování jak nástroje, tak vrutu. „Ožvýkání“ vrutu se tak s největší pravděpodobností nevyhnete a o přenosu vysokého kroutícího momentu si můžete nechat jen zdát.
Obecně byste proto měli vždy používat správný nástavec pro daný vrut. A to jak co do typu, tak velikosti. Velikost a typ šroubovacího nástavce je na našich nástrojích zřetelně vyznačena, stejně tak na krabici s vruty máte vždy uvedeno, jaký typ a velikost hlavy mají.
Při použití akumulátorového šroubováku dochází k tomu, že bit „vyskočí“ z hlavy vrutu, jakmile kroužící moment překročí požadovanou sílu. Má-li šroubovák regulací točivého momentu, měl by být moment vždy nastaven pouze na minimální požadovanou úroveň. Pokud bit neustále vyklouzává z vrutu, dochází k jeho rychlejšímu opotřebení.
Opravdu chcete vyprázdnit košík?