K dostání jsou různé druhy záhlubníků, které se liší jak svým tvarem, tak také způsobem využití. Společné mají to, že se používají na opracování již předtím vyvrtaného otvoru. Záhlubník samotný tedy otvor nevrtá, pouze ho následně očišťuje či zahlubuje.
Záhlubníky se využívají především na odhrotování (začištění) vyvrtaného otvoru anebo zahloubení otvoru tak, aby vznikl prostor pro zapuštění hlavy šroubu.
Jak již název napovídá, hlava tohoto záhlubníku má tvar kužele.
Hlava sestává z lichého počtu břitů. Většinou 3 nebo 5. Vzniklé špony, resp. třísky jsou odváděny drážkami mezi břity.
Při pořizování kuželového záhlubníku je třeba vědět, na jakou práci bude využíván, a podle toho zvolit typ se správným úhlem zahloubení.
Existují různé úhly zahloubení, každý z nich je určen na jiný typ práce:
Tyto záhlubníky jsou opatřeny otvorem, který svírá s osou zahlubování úhel cca. 45° a vytváří tak 2 ostří.
Vzniklá špona je odváděna tímto otvorem, což zamezuje uvíznutí špony mezi nástrojem a opracovávaným materiálem, stejně jako uvíznutí nástroje v materiálu. Úhel zahloubení je může být opět 90° nebo 60°.
S tímto nástrojem se pracuje velmi jednoduše a čistě. Využitelný je jak na odhrotování, tak na zahloubení otvoru pro hlavu šroubu.
Tento záhlubník se využívá výhradně při zapouštění vrutů do dřeva a nasazuje se přímo na spirálový vrták.
Vyvrtání otvoru a jeho zahloubení se tedy prakticky provádí v jednom pracovním kroku.
Při zahlubování je důležité na nástroj příliš netlačit a pracovat se správnými otáčkami. Především u tvrdých materiálů by se měly volit velmi nízké otáčky.
Čím pomaleji budete se záhlubníkem pracovat, tím klidnější bude práce a tím méně se bude záhlubník zahřívat. Tím prodloužíte i životnost nástroje.
Hloubka zahlubování se může lišit podle typu práce, kterou se záhlubníkem provádíte.
U odhrotování se jedná jen o pár milimetrů, při zapouštění šroubů lze zahlubovat až do bodu, kdy se maximální průměr nástroje dostane na úroveň povrchu materiálu.
Opravdu chcete vyprázdnit košík?